Pisz artykuły, nagrywaj filmy i muzykę, wrzucaj pliki, rób zdjęcia, pisz blogi
Strona główna arrow Kultura
  :: Filarum.pl - opinie o pierwszej darmowej pożyczce   :: Smart Pożyczka. Opine o ofercie   :: Konto Inteligo - Nasze opinie   :: Wonga.com - nasza opinia   :: NetCredit i InCredit - zanim pożyczysz
Kultura
Teatr Wielki w Łodzi już u siebie
Image

6 kwietnia – premierą „Anny Boleny” Teatr Wielki w Łodzi otworzy swoje podwoje po ponad rocznym remoncie tej instytucji. Widzów, gości i sympatyków łódzka opera przywita  historycznym dziełem włoskiego mistrza bel-canta G. Donizettiego pod mistrzowską batutą Włocha – Eraldo Salmieri.

 


Tagi:  Teatr Wielki w Łodzi, łódzka opera, premiera, otwarcie,
więcej »
 
Co się stało z naszą wrażliwością czy jest jeszcze miejsce na tolerancje.
Image

Ostatnie wydarzenia w sejmie potwierdziły istnienie problemu tolerancji w naszym kraju. Dobitnie pokazali to nasi posłowie, którzy odrzucili ustawę o związkach partnerskich. A słowa posłanki Krystyny Pawłowicz (PIS) przypieczętowały istnienie tego problemu trawiącego nasze społeczeństwo.


Tagi:  Lgbt, wiadomości, polityka, gej,
więcej »
 
Koncertowy listopad z Teatrem Wielkim w Łodzi
Koncertowy listopad  to muzyczny prezent Teatru Wielkiego dla łodzian, którego „zawartością” są dwa Koncerty: pierwszy – 9 listopada, o godzinie 19.00 – to Koncert Muzyki Sakralnej w  Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy placu Kościelnym.
Tagi:  Teatr Wielki w Łodzi, łódzka opera, premiera, koncerty,
więcej »
 
Wampir w polskich wierzeniach ludowych

1. Geneza i charakter polskiej demonologii ludowej

W systemie dawnych wierzeń słowiańskich istotną rolę odgrywała demonologia. Niektórzy nawet badacze są zdania, iż religia słowiańska wyłącznie poruszała się w sferze bóstw o charakterze demonicznym. Cały ten krąg dawnych wierzeń stanowił w kulturze duchowej ludu polskiego podstawowy człon dla nowo tworzonych ludowych wyobrażeń demonicznych; zasadniczo różnych od chrześcijańskich. Ukształtowanie się specyficznego modelu demonologii ludowej miało bowiem dość ścisły związek z faktem wkroczenia chrześcijaństwa na ziemie polskie. Procesy chrystianizacji ziem polskich, podobnie jak to miało miejsce w przypadku innych ludów słowiańskich, realizowane były z jednej strony przez zwalczanie dawnych wierzeń, a z drugiej strony przez stopniową asymilację niektórych ich wątków przez chrześcijaństwo. Postacie dawnych bóstw i demonów zaczęto więc utożsamiać z istotami diabelskimi. Za pomocą tego zabiegu dążono przede wszystkim do deprecjonowania dawnych wierzeń oraz do spopularyzowania wśród ludu zasad chrześcijańskiej wiary w piekło i moce szatańskie. W wiekach późniejszych analogiczne tendencje ujawniły się w wierzeniach ludowych, czego wyrazem stało się następnie włączenie postaci chrześcijańskiego diabła do kręgu ludowych wyobrażeń demonicznych.

więcej »
 
Wampir i jego mit jako obraz uniwersalnych lęków i pragnień człowieka
Współczesna kultura oswoiła sobie wampira. Stał się bez mała jednym z najważniejszych i najczęściej eksploatowanych mitów w naszej epoce. Przerażający i kiczowaty, potężny i śmieszny, okrutny i nieszczęśliwy. I ciągle obecny. „Wampir znany jest wszędzie, gdzie żyją ludzie – mówi Van Helsing - Wampir nie może umrzeć tylko dlatego, że czas upływa; żyje, jak długo może żywić się krwią żywych istot”.
więcej »
 
Bagietka - Michał Batory
Jakub Szymczyk - 10.10.2008.
Francja fascynowała mnie od zawsze, a we Francji – bagietka, jeden z najwspanialszych wynalazków Francuzów. Bagietka jest wszechobecna i może kojarzyć się ze wszystkim. Z wieżą Eiffla i z Brigitte Bardot. Z insygniami Ludwika XIV i z concorde. Towarzyszy Francuzom od rana do wieczora, niezależnie od klasy społecznej czy wykonywanego zawodu. Nic więc dziwnego, że Michał zaprzągł ją do muzyki.
Tagi:  Grafika emocjonalna, Michał Batory, Bagietka, plakat,
więcej »
 
Druga edycja akcji Zerwijmy łańcuchy
Kasia Pielak - 01.09.2008.
Jak ciężki jest kilogramowy łańcuch? Ciężki, nawet bardzo ciężki - gdy masz go na szyi, gdy ogranicza ci możliwość poruszania się do zaledwie jednego czy dwóch metrów kwadratowych... A właśnie w takich warunkach żyją w Polsce tysiące psów.
więcej »
 
Potter satanistyczny? Raczej lewicowy!
Wiele razy zetknęłam się z opinią, że "Harry Potter" jest serią niezwykle demonicznych, okrutnych i new-age'owskich książek. W Radiu Maryja często mówi się o tym, że bohaterowie cyklu posługują się magią, chociaż jest to sprzeczne z religią chrześcijańską (pamiętajmy, iż w Starym Testamencie można znaleźć cytat: "Nie pozwolisz żyć czarownicy"!). Małgorzata Nawrocka zwraca również uwagę na więzy krwi, podobieństwo różdżek, doświadczenia życiowe, znajomość mowy wężów i bliznę-stygmat, łączące Harry'ego z diabolicznym Voldemortem (czarnoksiężnikiem, który zabijał ludzi m.in. po to, aby podzielić swoją duszę na siedem części i ukryć ją w starożytnych skarbach). Zgadzam się ze stwierdzeniem, iż "Harry Potter" należy do dzieł mrocznych. Obszerne opisy tortur i morderstw, turpizm, dekadentyzm i ciemność są stałymi elementami książek J. K. Rowling. Martwi mnie jednak fakt, że niewielu badaczy zwraca uwagę na elementy lewicowe, które mogą szkodzić młodym czytelnikom jeszcze bardziej, niż tysięczna relacja z zastosowania zaklęcia Cruciatus. JKR tworzy bowiem stereotypy, którym mogą ulec miliony nieświadomych czytelników...
Tagi:  harry potter, rowling, lewica, lewactwo, propaganda, kosmopolityzm, antypatriotyzm, poprawność polityczna,
więcej »
 

Nie jesteś zalogowany.

Ostatnio dołączyli
Artykuły
Najlepsi autorzy
Biznes (60)
Internet (13)
Kultura (8)
Ludzie (29)
Media (6)
Polityka (23)
Sport (9)
Styl życia (63)
Technika (22)
Moda (12)
Promo (10)
Proza (2)
Poezja (0)
Muzyka (1)
Podróże (19)
Film (2)
Telewizja (1)
Polonia (0)
Różne (278)
Razem: 2 online
Użytkowników: 0 / Gości: 2
Brak zarejestrowanych użytkowników